بازاریابی B2B یا بازاریابی صنعتی ، شرکتی چیست؟

بازاریابی شرکتی یا صنعتی  B2B


بازاریابی شرکتی Business to Business ( که معمولا با نام بازاریابی B2B شناخته می شود) شامل فروش محصول و یا خدمات یک شرکت به شرکت دیگر است. تکنیک های بازاریابی B2B برهمان اصول اساسی بازاریابی مصرف کننده

تکیه می کند، اما با روشی منحصر به فرد اجرا می شود.

 با توجه به این مسئله که مصرف کنندگان محصولات را نه تنها با توجه به قیمت انتخاب می کنند بلکه مواردی از قبیل محبوبیت، وضعیت، و دیگر محرک های احساسی را نیز در نظر می گیرند، در حالیکه برای خریداران B2B تنها قیمت و سود بالقوه محصول اهمیت دارد.

در بازاریابی b2b تجار مجبور به شناخت مشتریان و واسطه ها می باشند.

در تجارت b2b هرآنچه که بتواند امور خرید و فروش را سرعت و سهولت بیشتری دهد از قبیل شرکا و خدمات مرتبط با تجارت همچون تامین کنندگان، خریداران، ترانزیستورهای دریایی محصولات، logestic (پشتیبانی) ، سرویس های بازرسی، کاربری های نرم افزار و… در مکان واحدی جمع می گردند. یافتن راه های جدید برای ترویج روابط ازطریق رسانه های اجتماعی در حال حاضر یک موضوع داغ در جهان و بازاریابی B2B است.

شبکه های اجتماعی راه جدیدی را برای مکالمات و ارتباطات بین کسب وکارها ایجاد کرده اند.

بررسی های سازماندهی شده توسط چادویک مارتین بیلی و iModerate نشان داد که احتمال خرید شرکت ها از طریق رسانه های اجتماعی بسیار زیاد است. شرکت های B2B حرفه ای و فرصت طلب راه های ابتکاری ای برای استفاده از رسانه های اجتماعی به نفع خود یافته اند.

در این مدل تجارت (b2b) خرده فروشی اهمیت و جایگاهی ندارد و خریداران به دنبال خرید عمده محصولات با سود خوب هستند، زیرا خرده فروشی خالی از ریسک نیست و خریداران تمایلی برای خرید هرنوع جنسی را از اینترنت ندارند.

در بازاریابی b2b سیستم های سیسکو ، یک فروشنده پیشرو در سیستم های شبکه و راه اندازی یک کمپین معرفی یک روتر جدید صرفا در تبلیغات رسانه های اجتماعی لازم است.

استراتژی بازاریابی b2b چیست؟
موفقیت در بازاریابی B2B از پخش تبلیغاتی یک محصول از رادیو یا تلویزیون بدست نمی آید بلکه موفقیت در بازاریابی B2B از تعبیه شرکت در بخش صنعت و قرارگرفتن محصول به عنوان جزء اصلی تجارت بدست می آید.

برای پیشرفت در این تجارت رعایت موارد زیر اهمیت بسزایی دارد:

میزبانی وبینارهای اطلاعاتی(webinars)
راه اندازی غرفه صنعت در نمایشگاه های تجاری محبوب و مشهور
ارسال خبرنامه ایمیل به عنوان یک کارشناس صنعت و اطلاع رسانی ازموقعیت شرکت
حضور فعال و تعاملی در رسانه های اجتماعی
حضور در رویدادهای شبکه صنعت و ایجاد روابط خوب با خریداران
گستره تجارت b2b چه میزان است؟
مطالعه در قدرت و رشد بالقوه صنعت قبل از اینکه به این حرفه مشغول شوید ایده بسیار خوبی است.

در شروع بازاریابی B2B این حقایق رادر نظر بگیرید:

شیوه های فروش کالا در b2b امکان سهولت در خرید وفروش ، حراج و توسعه خدمات و محصولات را برای خریداران وفروشندگان فراهم می کند و این امر موجب کاهش هزینه می شود به هرحال از جنبه های پرهزینه این مدل تجارت را که همانا ایجاد یک زنجیره غنی و موئر مدیریت فنی است را نباید نادیده گرفت.
بازاریابان B2B در سال ۲۰۰۳ حدود ۸۵ میلیارد $ صرف ترویج محصولات و خدمات خود کردند. (انجمن بازاریابی کسب و کار)
یک مطالعه در سال ۲۰۰۱ نشان داد که ارزش دلار از معاملات B2B به طور قابل توجهی بیش از معاملات مشتری بوده است.

مصرف کنندگان B2B چه کسانی هستند؟
اول انکه یک مبادله B2B ممکن است فروش به یک سازمان را شامل شودکه بنابراین محصول به مصرف کننده نهایی فروخته شده است .

در این بازار عمده فروش ها و خرده فروش ها به عنوان فروشندگان مجدد کسانی که ارزشی را به محصول از طریق فعالیت های بازاریابی می افزایند عمل می کنندد .

اینترنت بر ماهیت روابط مبادله ای در درون بخش فروشندگان مجدد تاثیر می گذارد و با توانایی و قابلیتی که دارد به عنوانن یک کانال عمل می کند.

دوم انکه مبادله ممکن است شامل فروش به یک سازمانی باشد که فرآورده را درساخت محصول خودش مورد استفاده قرار می دهد.

این مبادله به وسیله ایجاد ارزش اضافی از طریق تولید برانگیخته می شود .علاوه بر این برای آنکه یک شرکت قادر به تولید کردن باشد ممکن است محصولاتی را تهیه نماید که برای فرآیند تولید ضروری است اما تغییری را به صورت مستقیم در محصول نهایی ایجاد نمی کند.

سوم انکه مبادله ممکن است شامل فروش به یک سازمانی باشد که محصول را برای تسهیل در فعالیت خود مورد استفاده قرار می دهد.

بخش های دوم و سوم که بر صنعت و فعالیت ها تاکید دارند اغلب تحت برچسب بازاریابی صنعتی طبقه بندی می شوند .

با این وجود انواع فرآیندهایی که تحت این برچسب کلی شکل می گیرند ممکن است در بازارهایی که دولتها و موسسات ، مصرف کننده اصلی آنها هستند نیز یافت می شوند.